Plany szalunkowe są częścią planów wykonawczych i stanowią podstawę do szalowania elementów betonowych, żelbetowych i strunobetonowych.
Plany szalunków są tworzone przez inżyniera budownictwa lub projektanta na podstawie architektonicznego planu wykonawczego i przedstawiają element, który ma zostać wzniesiony w skali na rzutach kondygnacji, widokach i przekrojach. W przypadku planów stropów, przedstawiają one widok z góry lub częściej z dołu płyty nad daną kondygnacją. Elementy poniżej stropu, które działają jako podpory stropu, są zawsze pokazane. Ponadto, elementy wznoszące się nad sufitem mogą być również pokazane jako niewidoczna linia lub kreskowanie. Zawierają one również informacje o położeniu i ilości tak zwanych elementów wbudowanych, takich jak kanały kotwiące, przewody, płyty spawane, profile stalowe itp. Są to elementy, które są instalowane przed wylaniem betonu i muszą być umieszczone w szalunku przed betonowaniem.
Na planie szalunkowym określa się krawędzie szalunku, łańcuchy wymiarowe, położenie wgłębień, przebić i szczelin, odsłonięte powierzchnie betonowe itp. Odnotowywane są również informacje o połączeniach konstrukcyjnych lub budowlanych i z góry określonych przerwach roboczych.
Plany szalunków są sprawdzane przez architekta pod kątem wymiarów, aby zapewnić ich zgodność z lokalnymi normami i przepisami budowlanymi. Ważna jest również sumienna koordynacja z klientem.
Plany deskowań służą jako środek komunikacji między projektantem a firmą budowlaną. Rodzaj wizualizacji oraz liczba i położenie przekrojów powinny być zatem zawsze dobierane w taki sposób, aby wykonawca miał jasny obraz geometrii elementu, który ma zostać wzniesiony.
Co potrzebujemy żeby wykonać poprawnie rysunek szalunkowy:
Plany architektoniczne.
Wytyczne statyczne w postaci planów pozycji lub pełnych obliczeń statycznych.
Wytyczne wykonawcze, rozmieszczenie przerw roboczych, etapowania prac, a także szczególne życzenia i wytyczne zamawiającego.